15.10.2024. SAD: Prijateljstva, veze i izazovi za žene u oporavku

Iako je ovisnost univerzalno pitanje koje ne diskriminira na osnovu spola, važno je prepoznati da se žene često suočavaju s jedinstvenim borbama tokom svog oporavka. Ovi izazovi mogu se kretati od društvenih stigmi, uticaja majčinstva, suočavanja sa poremećajima koji se javljaju, traumama iz prošlosti i finansijskim poteškoćama. Razumijevanje ovih jedinstvenih izazova može nam pomoći da pristupimo ženama u oporavku sa više saosjećanja i priznamo da se svaka osoba suočava s mnogo različitih izazova.

Moć ženskog prijateljstva u oporavku

Prijateljstva igraju ključnu ulogu u oporavku. Oni pružaju sistem podrške, osjećaj pripadnosti i način za razmjenu iskustava i uvida. Za žene koje se oporavljaju, stvaranje i održavanje ovih prijateljstava može biti moćno oruđe na njihovom putu ka dugotrajnoj apstinenciji. Na putu oporavka, društvo je ključno u pružanju emocionalne podrške i motivacije. Međutim, uspostavljanje takvih veza tokom ovog osjetljivog perioda može biti pomalo zamršeno. Prijatelji koje steknete tokom oporavka mogu značajno uticati na vaše ciljeve oporavka.

Razlozi zašto uspostavljanje veza može biti teško

Uprkos značajnim prednostima sklapanja prijateljstva u oporavku, žene se često suočavaju s nekoliko prepreka. Prelazak sa starih navika na nove tokom oporavka može predstavljati kamen spoticanja. To može uključivati ​​otpor prema promjenama, oklijevanje i zbunjenost. Razumijevanje ovih prepreka može vam pomoći da se bolje snađete u društvenom životu tokom oporavka. U nastavku su neke od prepreka sa kojima se žene suočavaju, te savjeti kako ih prevazići.

Prevazilaženje stigme

Stigma povezana s ovisnošću može biti posebno teška za žene. Društvena očekivanja, kao što su biti sjajna mama, biti uspješna i “držati korak s Jonesima” su stereotipi koji mogu izvršiti neprimjeren pritisak na žene, što dovodi do osjećaja stida i krivnje. To im može otežati traženje pomoći i stvaranje novih prijateljstava. Društvene mreže ponekad mogu biti problematične za gledanje, međutim, zapamtite da ljudi objavljuju samo sretne stvari na društvenim mrežama.

Prijateljstva koja žene već imaju mogu biti toksična jer naprimjer druga prijateljica još uvijek konzumira drogu ili alkohol. Kada uspostavite apstinenciju, najbolje je da “volite iz daljine” ili prekinete prijateljstvo ako vaš prijatelj ili član porodice aktivno konzumira drogu ili pije. Briga o sebi je važna i prvenstveno morate misliti na svoju dobrobit.

U različitim okolnostima, u prijateljstvu je mogla nastati velika šteta zbog ovisnosti. Gubitak prijatelja u apstinenciji je također moguć, ali uz dugotrajnu trezvenost i trud, možda ćete uspijeti da vratite neka prijašnja prijateljstva i veze.

Međutim, sa svim ovim stvarima u podsvijesti žene, spremnost za sklapanje novih prijateljstava možda postoji, ali stigma može izazvati strah, čineći stvaranje novih prijateljstava nemogućim.

Uticaj majčinstva na oporavak

Majčinstvo može predstavljati jedinstven izazov za žene koje se oporavljaju. Zahtjevna briga o djeci mogu otežati davanje prioriteta brizi o sebi i oporavku. Osim toga, može postojati strah i tjeskoba zbog gubitka starateljstva nad djecom, što može dodatno zakomplicirati proces oporavka. Majke možda neće htjeti drugima priznati svoju tek otkrivenu (ili čak dugoročnu) apstinenciju zbog straha od prijava nadležnim službama. Prijateljice od povjerenja, a posebno one koje su i same majke, mogu vam pomoći da se uhvatite u koštac sa izazovima u majčinstvu i biti potrebna podrška.

Uticaj pratećih poremećaja

Žene sa poremećajima upotrebe supstanci (eng. Substance Use Disorders – SUD) često se bore i sa poremećajima mentalnog zdravlja koji se istovremeno javljaju, kao što su depresija, anksioznost, poremećaji raspoloženja i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP). Ovi poremećaji mogu zakomplikovati proces oporavka i otežati stvaranje i održavanje prijateljstava.

Mnoge žene u oporavku su doživjele traumu, kao što je seksualno zlostavljanje, nasilje u porodici ili beskućništvo. Ova traumatska iskustva mogu dovesti do osjećaja izolacije i otežati pružanje povijerenja drugima, ometajući stvaranje prijateljstava koja bi bila podržavajuća. Povijest traume može učiniti nevjerovatno teškim vjerovati bilo kome, čak i drugim ženama.

Depresija i anksioznost također mogu uticati na sklapanje novih prijateljstava, što može dovesti do otkazivanja planova, nepodizanja slušalice i opšteg izbegavanja kontakata.

Druge žene se mogu boriti sa stanjima kao što su poremećaj pažnje i hiperaktivnost (ADHD), opsesivno-kompulzivni poremećaj (OCD) ili autizam (ASD), što može otežati sklapanje ženskih prijateljstava. Mladi odrasli koji su neurodivergentni imaju veću vjerovatnoću od svojih vršnjaka da razviju poremećaj upotrebe alkohola (AUD), prema studiji na Medicinskom fakultetu Univerziteta Washington u St. Louisu.

Financijska opterećenja i oporavak

Finansijske borbe mogu predstavljati značajne prepreke ženama koje žele oporavak. Troškovi liječenja, zajedno s potencijalnim gubitkom prihoda tokom oporavka, mogu stvoriti značajan stres i ometati stvaranje odnosa podrške. Prirodno je da se svako poredi sa drugima, ali možete biti i veoma ponosni na svoja dostignuća, upravo ste odlučili da se oporavite! Uz nastavak apstinencije, finansijske prilike se poboljšavaju.

Praktični savjeti za izgradnju prijateljstva u oporavku

Uprkos ovim izazovima, žene u oporavku mogu koristiti nekoliko strategija za stvaranje i održavanje prijateljstava koja će biti podržavajuća. To uključuje korištenje društvenih mreža, bavljenje hobijima i sudjelovanje u grupama za oporavak.

Uloga društvenih mreža u stvaranju prijateljstava

Društveni mreže mogu biti značajan alat za žene u oporavku da se povežu s drugima koji dijele slična iskustva. Privatne grupe, sobe za ćaskanje i online zajednice nude siguran prostor za žene da podijele svoje priče i oforme prijateljstva koja će biti podržavajuća. Pronalaženje prijatelja u lokalnim grupama također može dovesti do ličnih prijateljstava.

Važnost hobija u izgradnji prijateljstava

Bavljenje hobijima može pružiti priliku da upoznate istomišljenike i stvorite prijateljstva na osnovu zajedničkih interesa. Bilo da se radi o jogi, umjetnosti, književnosti ili aktivnostima na otvorenom, hobiji mogu poslužiti kao most za povezivanje žena u oporavku. Mnoge od ovih aktivnosti obično ne uključuju ili ne služe alkohol, tako da je hobi odličan način da se povežete s drugim ženama, bez obzira na to jesu li u oporavku ili ne.

Mada, ovo može imati i drugu stranu priče. Neke žene mogu osjetiti anksioznost s ljudima koje ne poznaju baš dobro tokom društvenih događaja kada se pojavi neizbježno pitanje:„Šta biste voljeli popiti?“

U ranoj apstinenciji pokušajte da se odlučite za druženja u kojima alkohol nije u fokusu. Na primjer, možda nećete ići da gledate svoj omiljeni bend kada ste dvije sedmice u apstinenciji. Ako izlazite sa prijateljima koji se ne oporavljaju, zapamtite da nikada ne morate navoditi razlog zašto ste odbili piće. Međutim, ako se osjećate ugodnije uz brzi izgovor, dovoljan je kalorijski faktor u svim alkoholnim pićima: “Ne, hvala, pazim na svoju težinu, pa ne pijem.”

Značaj grupa za oporavak

Grupe za oporavak mogu ponuditi podržavajuće okruženje za žene da podijele svoja iskustva, steknu uvide i ostvare trajna prijateljstva. Ove grupe mogu pružiti osjećaj zajedništva i pripadnosti, što je ključno za dugoročni oporavak. One mogu uključivati ​​tradicionalne grupe podrške u 12 koraka kao što su Anonimni alkoholičari ili Anonimni narkomani, kao i druge grupe, kao što su SMART oporavak (sekularno), Proslavi oporavak (kršćanski) i Dharma oporavka (budistički).

Prednosti terapije za žene u oporavku

Terapija može igrati vitalnu ulogu u pomaganju ženama da se snađu u složenostima oporavka. Može pružiti strategije za upravljanje poremećajima koji se javljaju, procesuiranje prošlih trauma i izgradnju zdravijih mehanizama suočavanja. Terapija također može pružiti siguran prostor za istraživanje izazova stvaranja prijateljstava tokom oporavka.

Prepoznavanje visoko rizičnih situacija za žene

Žene u oporavku trebaju biti svjesne visokorizičnih situacija koje mogu izazvati recidiv. To može uključivati ​​stresne životne događaje, izloženost supstancama ili interakciju s pojedincima koji ne podržavaju njihov oporavak. Prepoznavanje ovih situacija i plan vam može pomoći da održite svoju prisebnost. Zapamtite, želite da njegujete i održavate zdrava prijateljstva. Ako imate dragog prijatelja/prijateljicu koji još uvijek koriste supstance, bolje je da ih volite iz daljine. Biti previše blizu opasnih situacija može vas izložiti riziku od recidiva.

Završne riječi ohrabrenja

Put ka oporavku može biti izazovan, ali uz odgovarajuću podršku i resurse, žene mogu upravljati ovim izazovima i izgraditi ispunjen život u apstinenciji. Stvaranje prijateljstava koja su podržavajuća može igrati ključnu ulogu u ovom procesu. Uprkos preprekama, zapamtite da niste sami i da je pomoć dostupna. Nastavite da gurate naprijed i zapamtite: svaki dan je korak bliže dugoročnom oporavku.

 

 

Izvor: Friendships, Connections, and Challenges for Women in Recovery | Mountainside Treatment