13.10.2022. SAD: Izbegavanje toksičnih odnosa u oporavku  

Kretanje kroz intimne odnose može biti teško bez obzira na to u kojim okolnostima se svaki od partnera nalazi. Bračne i dugogodišnje intimne veze moraju proći kroz veliku rekonstrukciju tokom procesa oporavka ili se u suprotnom suočiti sa krahom. Ovo ponovno uspostavljanje često podrazumeva zaceljivanje starih rana nastalih u vezi, redefinisanje uloga odgovornosti, menjanje svakodnevnih načina komunikacije i razvijanje novih obrazaca seksualne intimnosti. Takođe podrazumeva odbacivanje samoporažavajućih razgovora i ophođenja jedni prema drugima, koji su neretko duboko usađeni tokom godina zavisnosti.

 

Navodimo pet principa i uputstava koji mogu biti od pomoći.

 

  1. Individualno isceljenje mora da prethodi isceljenju emotivnog odnosa.

 

Ohrabrite vašeg partnera da potraži pomoć za sebe putem savetovanja ili učešća u grupama kao što su Anonimni Alkoholičari ili Anonimni Narkomani, a sve kako bi on ponovo mogao da veruje, oprosti povrede iz prošlosti i da se odupre porivu za kontrolom vaših napora za oporavak.

 

  1. Ono za šta su se svi nadali i molili – za OPORAVAK – može ugroziti emotivnu vezu.

  

Zbog svih osećanja i obrazaca ponašanja koji su se razvili tokom godina zavisnosti, prilagođavanje oporavku može vršiti veliki pritisak na intimne i porodične odnose. Očekujte takav napor. To je normalan deo procesa oporavka.

 

  1. Za isceljenje emotivnog odnosa potrebno je vreme.

 

Podsetite sebe da budete strpljivi jedno prema drugom tokom ovog procesa. Sve ono što do tada nije bilo u redu sa vezom, ne rešava se odmah onog trenutka kada oporavak počne. Odnos takođe mora da se oporavi, isto po principu kao i lični oporavak, protekom vremena i po modelu plime i oseke.

 

  1. Isceljenje odnosa može zahtevati traženje stručne pomoći.

 

Ovakva pomoć mogla bi povećati šanse za uspešan oporavak, kao i izglede za spašavanje odnosa.

 

  1. Neke veze ne mogu biti spašene u oporavku.

 

Uprkos najvećim naporima onih koji su uključeni, neće svi emotivni odnosi preživeti proces oporavka. Kada postane jasno da veza neće opstati, pronađite način da prekinete taj odnos sa što manje štete po sve aktere. Ovaj prekid takođe može zahtevati obraćanje za stručnu pomoć.

Za one koji ulaze u proces oporavka, a ne nalaze se u emotivnoj vezi, postoje dvostruke zamke – da se prebrzo upustite u sledeću vezu ili da stupate u veze koje su destruktivne po vaše zdravlje, sigurnost i oporavak. Ove greške mogu biti zaseban problem za one koji imaju burnu porodičnu pozadinu ili istoriju burnih emotivnih veza. Odabir intimnih partnera komplikuje se pojavom udruživanja sličnih.

 

Udruživanje sličnih predstavlja proces u kojem biramo intimne partnere na osnovu njihovih sličnosti ili razlika u odnosu na nas same. Ovo je prirodan proces, ali se može zakomplikovati onda kada razvijemo obrazac biranja individua koje odražavaju naše destruktivne procese. Izbor partnera koji iznova preslikavaju naše sopstvene probleme, zlostavljanje i/ili napuštanje, dovodi nas do haosa i emocionalnog stresa u ionako već fragilnoj situaciji – ranom oporavku. Nepotrebno je reći da drama i prekid takvih odnosa mogu narušiti ozbiljne napore za oporavak.

 

 

Evo nekih smernica koje mogu biti od pomoći.

 

  1. Izvršite pregled vaših prošlih veza. Da li postoje uobičajeni obrasci kako te veze počinju i završavaju se? Da li vas privlače partneri koji takođe imaju ozbiljne probleme sa alkoholom i/ili drugim drogama? Da li vam se čini da vas privlači određeni tip partnera koji vam na kraju emotivno ili fizički nanese povredu? Da li se osećate kao da u svom životu rekreirate iste bolne drame?

 

  1. Definišite sopstveni obrazac ranjivosti u emotivnim odnosima. Dobro je da upoznate sebe dok ste u procesu oporavku, a pre nego što stupite u nove veze. Na osnovu gore navedenog pregleda, dovršite sledeću rečenicu: Potrebno je da izbegnem ulazak u emotivnu vezu sa osobom koja

.

 

  1. Definišite rane znake upozorenja. Možda bi bilo korisno da radite sa savetnikom ili drugima osobama koje su imale slične probleme u vezi.

 

Znaci upozorenja koji mi govore da treba da izbegnem započinjanje veze sa nekom osoboma.

 

 

 

 

 

 

Rani znaci upozorenja  koji mi govore da treba da izađem iz trenutne veze.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Razmislite o tome da ostanete van ozbiljne veze tokom prvih nekoliko meseci oporavka. Ovo je jedan od načina da izbegnete “skakanje iz vrelog tiganja u vatru” (naša izreka – preći sa konja na magarca). Rani oporavak iziskuje ogromnu energiju. Ovo je vreme koje zahteva veliki fokus na sebe. Ako niste u ozbiljnoj vezi, smatrajte da je ovo period tajm-auta kako biste se došli sebi.

 

  1. Definišite šta želite  u vezi.  Dovršite sledeću  rečenicu.

U vezi tražim nekog ko ima sledeće osobine:

 

 

 

 

 

 

 

  1. Potražite stručnjaka za emotivne veze (savetnika, prijatelja ili vršnjaka u oporavku) koji će vas voditi kroz vaše prve veze u oporavku.

 

  1. Ukoliko vam se ponavlja stari obrazac uspostavljanja emotivnih veza, započnite sa dugotrajnim psihoterapijskim tretmanom koji će se fokusirati na razbijanje ovog obrasca.

 

  1. Odlučno upravljajte sopstvenom sigurnošću i sigurnošću svoje dece u svakom trenutku.

 

 

Izvor: https://www.chestnut.org/resources/1ea4fc22-ef7c-4def-8de4-cd500f1f3996/Avoiding-Toxic-Relationships-in-Recovery.pdf